آتلیه عکاسی

آتلیه عکاسی و تکنیک ترکیب بندی در عکاسی

قانون یک سوم ها را می توان یکی از شناخته شده ترین ارکان ترکیب بندی در عکاسی به شمار آورد. “قانون یک سوم ها” اولین عنصری است که عکاسان دیجیتال می بایستی در کلاس عکاسی آن را فراکیرند و در واقع پایه ایست برای تعادل و خلق تصاویر جالب.

البته این بدان معنا نیست که کسی نمی تواند این قانون را بشکند بلکه برای شکستن یک قانون باید ابتدا تز آن آگاه بود.

اساس قانون یک سوم به این صورت است که به فرض اگر تصویر را به سه قسمت مساوی (از دو بعد طول و عرض ) تقسیم کنید در این صورت ۹ قسمت خواهید داشت .

با این روش م یتوانید بخش مهم مورد تاکید تصویرتان را در محل تقاطع ها قرار دهید. از این طریق نه تنها نقطه یک سوم را به دست می آورید بلکه ۴ خط فرضی هم به شما می دهد که برای قرار گیری عناصر موجود در عکستان مفید خواهد بود.

هنگام عکاسی این تقسیم بندی را در ذهن خود انجام می دهید چهاز منظره یاب و چه LCD.

البته در برخی دوربین ها این تقسیم بندی فرضی را می توانید در کادر تصویر دیده و به راحتی ترکیب بندی را انجام دهید.

از لحاظ تئوری به این معناست که اگر شما نفاط مورد توجه را در محل تقاطع ها یا در امتداد خط ها قرار دهید تصویر شما دارای تعادل بیشتری بوده و بیننده را قادر خواهد ساخت که به صورت خیلی طبیعی با آن مواجه و درگیر شود.

مطالعات نشان می دهد که چشمان مخاطبین هنگام نگاه کردن به تصویر بیشتر روی یکی از این نقاط تقاطع متمرکز می شوند تا مرکز عکس استفاده از قانون یک سوم به همین روش طبیعی مشاهده ی تصویر عمل می کند تا بر خلاف آن.

 

آتلیه عکاسی ساترین

عکاسی صنعتی –  آتلیه عکاسی ساترینگوگل پلاسوبلاگ – لینکد این – گالری عکاسی صنعتی – گالری آتلیه عکاسیآتلیه ساترینخطوط در عکاسیآتلیه صنعتیمراقبت از لنز نکات مهم  عکاسیکارت حافظهنور در عکاسیدیافراگم موضوع عکاسی 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *