آتلیه عکاسی

آتلیه عکاسی و دیافراگم در عکاسی

در اغلب لنزهای عکاسی مابين عناصر پشت و جلوی آن ها، شاهد روزنه ای مدور يا ديافراگم هستيم. معمولا تعدادی تيغه سياه فلزی که يکديگر را پوشش داده تشکيل روزنه قابل تنظيمی می دهند که روزنه عنبيه ای خوانده شده و امکان تغيير يکنواخت اندازه آن از بازترين يعنی معادل قطر لنز تا بسته ترين يعنی فقط قسمت مرکزی لنز ميسر است. اين دريچه به وسيله حلقه يا اهرمی که بر جدار خارجی استوانه لنز قرار گرفته تنظيم می شود. اغلب دوربين های قطع کوچک، در لحظه نوردهی اندازه ديافراگم را به صورت خودکار کنترل می کنند.اعداد ديافراگم:
F2/ 2.8 4 5.6 8 11 16 22 32 45 64 90…
هرچه ديافراگم کوچک تر شود عدد ديافراگم افزايش می يابد. اعداد ديافراگم بر اساس يک توافق بين المللی تنظيم شده اند و متناسب با روشنايی تصوير، می توان آن را به يک ”شير نوری“ تشبيه کرد. تغيير هر عدد به عدد بالاتر نور رد شده از لنز را نصف می کند. به دليل وجود ديافراگم در مرکز لنز کل تصوير به صورت يکنواخت تيره تر يا روشن تر می گردد.

آتلیه عکاسی ساترین

عکاسی صنعتی –  آتلیه عکاسی ساترینگوگل پلاسوبلاگ – لینکد این – گالری عکاسی صنعتی – گالری آتلیه عکاسیآتلیه ساترینخطوط در عکاسیآتلیه صنعتیمراقبت از لنز نکات مهم  عکاسیکارت حافظهنور در عکاسیدیافراگم موضوع عکاسی 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *